grafika
Uživatel:
Heslo:
:: registrovat ::
Obec Kostelec, Kostelec 7, 506 01 Jičín, telefon: +420733607792, email: obec@kostelec-jc.cz
Obec Kostelec :: Město Jičín :: Královéhradecký kraj
Hlavní nabídka
CzechPOINT
Článek
Oslavy 400 let udělení výsady hospodě
Velmi zdařilé setkání rodáků a přátel obce proběhlo v sobotu 3. července 2010 v Kostelci, malé obci s 20 domy a 40 obyvateli. Kostelecká hospoda oslavovala 400. výročí udělení výsady, takže celá sláva se odehrávala v areálu hospody ve znamení pivních slavností, na které věnovaly po sudu piva pivovary Holba, Litovel, Zubr, Klášter, Rohozec a Svijany.
Sedělo se převážně na dvoře, kdo si chtěl popovídat v klidu, mohl sedět na terase pod kaštany na druhé straně budovy. Během dne se prostřídalo na 350 lidí, někteří vydrželi celý den do pozdních nočních hodin, jiní se přišli podívat, pozdravit známé a zase odjeli za svým programem. Někteří vážili opravdu dlouhou cestu, přijeli lidé z Jihlavy, z Příbora na Severní Moravě, z Prahy a dalších míst.
Odměnou jim byl ale skutečně bohatý program a příjemné prostředí. I když bylo veliké parno, každý seděl ve stínu pod párty stany. Jídla, mimochodem výborných klobás a pečené kýty, pití , nanuků a drobností k zakousnutí byl dostatek. Paní starostová Michaela Velartová roznášela vlastnoručně upečené koláče, kterými obdarovávala přítomné. Povedly se na výbornou a byly chváleny ze všech stran. Makové, povidlové, tvarohové, ořechové. Přesto, že má čtyři děti a plno práce, pekla do roztrhání těla a dostalo se snad na každého.
Atmosféra byla velice příjemná, lidé se bavili, povídali si, někteří se po letech opět poznávali, řešily se příbuzenské vazby, a kdo se neznal, ten se seznamoval.
V 9 hodin přivítal starosta Lukáš Velart všechny přítomné a ohlásil začátek pivních slavností. Přijel mezi nás i prezident Kostelců ČR pan Jan Nejedlo z Kostelce nad Labem.
Od 11 hodiny ranní se o zábavu starala dechová kapela Příchvojanka, kterou odpoledne vystřídala skupina Šukec mazec. Někdo poslouchal, někdo tancoval.
Poprvé byla na veřejnosti prezentována „Kostelecká polka“, ke které napsal text kamarád kosteleckého rodáka ing. Ladislava Bílka. Textař Bohuslav Nádvorník byl kdysi s panem Bílkem na plese v Kostelci. Atmosféra se mu líbila a na počest vznikla tato polka. Hudbu k ní složil Jára Marek, vlastním jménem Jaroslav Šesták, bývalý šéfredaktor hudebního vysílání československého rozhlasu. Dalším zpestřením byl kouzelník, žonglér a břišní tanečnice. Někdo obdivoval vystavenou starou požární techniku, lidé měli možnost si nastudovat jména krčmářů zhruba již od 30 leté války, jejichž seznam visel na zdi hospody. Na druhém konci dvora byla výstavka ilustrací k pověstem kosteleckým i okolním, které budou v připravované knížce o Kostelci.
Ti, kteří zde jako malí chodili do jičíněveské školy, měli přímo tam možnost zavzpomínat a osvěžit si vzpomínky.
Během dne byla připravena bryčka tažená koněm pro ty, kteří se chtěli projet po blízkém okolí Kostelce. Jiní se procházeli pěšky a hledali stavení, odkud pocházely jejich rody, jiní si jen oživili vzpomínky. Po létech někteří viděli kostel, zvonici, kašnu, matičku a všechna ta známá místa si fotografovali.
Lidé obdivovali interiér nově vymalované hospody a oponu ze začátku minulého století, někteří si prohlédli i původní zachovalé sklepy. Zaujala i minivinárna „Pod palcem“, kterou svého času uvedl do provozu místní rodák František Komárek a kde se také pár akcí uskutečnilo.
V předsálí se celý den promítaly staré fotografie, mnohé z nich z konce 19. století, jiné jen o něco málo mladší, pár i novějších. Bylo jich k vidění 500 . Skoro každý si tam našel někoho z předků, z rodiny, ze sousedů. Lidé, kteří již nežijí, jako by najednou byli mezi námi, což u řady lidí vyvolávalo docela silné emoce. Prezentovány byly také staré i novější záběry různých kosteleckých zákoutí, polních i domácích prací. Prezentace fotek se setkala opravdu s velkým, až nečekaným zájmem.
Fotografovalo se, pan Jiří Krásný natáčel i během dne, takže i tato oslava bude zdokumentována pro příští generace.
Na zahradě měly děti k dispozici skákací hrad, fontánku s vodou, tabuli na malování a houpačku. Dál měly děti, kterých tam bylo opravdu hodně, možnost se svést na poníkovi v opravdovém westernovém sedle.Ty úplně malinké se batolily a povalovaly ve stínu na dece a spokojené pozorování okolního dění prokládaly spánkem.
U příležitosti slavností byly pořízeny i upomínkové předměty, které byly v prostoru hasičárny ke koupi. Přítomní si tak mohli koupit výroční pohledy Kostelce, trika a hrníčky s logem hospody.
Během slavností byly předány květiny dvěma nejstarším obyvatelkám vesnice a to 87 leté paní Miloslavě Havlové a 90 leté paní Oldřišce Vaníčkové. I ony se příjemně bavily, obklopeny rodinou a známými.
Každý, kdo měl zájem, si mohl zakoupit kartu degustátora. Hodnotilo se nejchutnější pivo . S nejvíce body uspělo pivo Klášter se 133,8 body, za ním těsně Svijanský máz se 132,6 body, následoval Skalák řezaný 130,2 bodů, Skalák světlý 128,5 bodů, Holba 123,9 bodů, Litovel 123,7 bodů a Zubr 112,6 bodů. Bodový rozdíl není veliký, chutnala všechna piva, důkazem toho je, že se všechna vypila.
Z majitelů těchto poukázek bylo vylosováno pět šťastlivců, kteří dostali drobné věcné odměny.
Po tomto vyhodnocení následovalo rozloučení a poděkování za účast a slavnostní zakončení mohutným ohňostrojem, jaký Kostelec ještě nezažil.
Potom se již jen pokračovalo v tanci a volné zábavě do pozdních nočních a časných ranních hodin.
Je třeba ještě zdůraznit, že se celá akce odbyla bez sebemenších zádrhelů, či opileckých scének a po takovém množství lidí nezůstal prakticky žádný nepořádek, což se často nestává.
Na závěr poděkování všem, kteří tuto akci zorganizovali a zasloužili se o její zdárný průběh. Jirka Krásný a Marek Krásný, Vlastimil Hartman, Radka Hartmanová, Marie Hartmanová, Jaroslav Krátký, Jan Vaníček, Jana Bíšková, Libor Velart, Michaela Velartová a hlavně starosta Lukáš Velart, který měl koordinaci všech organizačních záležitostí ve svých rukou a navíc osvěžil body programu svými známými vychytávkami. Poděkování i dalším občanům, kteří přiložili ruku k dílu. Darina Šindlářová a Jaroslava Velartová, zajistily grafiku pohlednic, trik a hrníčků, výstavku ilustrací, seznam hostinských a prezentaci fotek. Markéta Krátká kočírovala projížďky bryčkou, jízdy na poníku a provázela jičíněveskou školou. Jana Bíšková se starala o prodej suvenýrů.
Vše proběhlo k naprosté spokojenosti zúčastněných i organizátorů a budeme se těšit zase někdy příště.
Napsala Jaroslava Velartová

Ve fotogalerii můžete shlédnout fotografie z akce. Ty budeme postupně přidávat, jak se nám budou scházet od fotografujících.
Galerie fotografií k tomuto článku:


Komentáře

  Kdo komentuje:
  Komentář:
  
  Nejste přihlášen/a